Filmy z pszczołami - Pszczoły

 Statystyki
Przejdź do treści

Menu główne:

Filmy
Do oglądania tego pierwszego filmu potrzebne są okulary 3d w wersji czerwone- niebieskie [red-cyan].
To jest pierwszy mój film o pszczołach kręcony w 3D - słabe oświetlenie  - kiepska głębia ostrości ale i tak robi wrażenie.

Rójka w życiu pszczół jest szczególnym wydarzeniem. "Rodzi się"  nowa rodzina pszczela. Określenie "rodzi się" nie jest przypadkowe. Rój należy traktować jako jeden organizm czyli mamy jedną krowę, jednego psa i jeden rój. Dopiero takie podejście uzmysławia całą skomplikowaność świata pszczół.
Proszę dokładnie się wsłuchać jak reaguje rój pszczół na dotknięcie ręką do kilku pszczół na zewnątrz kłębu - rój reaguje natychmiast jak jeden organizm - "szczeka", odstrasza, sygnalizuje, że jest intruz - od tego tylko krok do wydania hasła do ataku lub pokory lub do uspokojenia się.

Pszczoły utrzymują w ulu w sezonie gdy intensywnie żyją temperaturę około 36 st. C. Jeśli na zewnątrz jest niższa temperatura - podgrzewają wnętrze ule, jeśli na zewnątrz temperatura zbliża się do około 25-30 st. C intensywnie chłodzą ul wentylując go.

Jak to robią?
A widać to na filmie.

Może dziwić stwierdzenie, że to jesień ale w pszczelarstwie czas się inaczej liczy np wiosna to zaczyna się od dnia kiedy zakwitnie podbiał i od tego dnia odlicza się kiedy zakwitną kolejne rośliny miododajne a 15 sierpień to już jesień bo albo wywozi się pszczoły na wrzosy albo zaczyna podkarmiać na zimę.
Te pszczoły które s
ą teraz w ulach /15 siepień/ do końca września umrą a muszą wychować pokolenia które przeżyją zimę
Matka pszczela składa dziennie około 2 tys. jajeczek czyli przez 15 dni będzie tego 30 tys
. i tyle się wylęgnie do drugiej  połowy września młodych pszczół aby to było możliwe oprócz zapasów pokarmu w ulach musi być zapewniony jego dopływ i dlatego około 15 sierpnia podkarmia się rodziny pszczele pobudzając matkę do czerwienia.
Pszczelarska jesień zwykle zaczyna się 15 sierpnia i kończy z końcem września czasami połową października gdy zaczyna się czas zimowy aż do pierwszego oblotu wiosną.

Kilka uwag:
  • oczywiście wylatuje w przeciągu godziny /i wylatuje tyle samo tylko je trudniej zliczać/ ok 18 tys. pszczół,
  • taniec pszczół znano ponad 100 lat temu ale nagroda Nobla za odczytanie znaczenia tańca to około 50 lat temu

Ciekawy film o.... obnóżach
Kilka ciekawostek podczas przeglądu uli w sierpniu 2018 roku
Liczniki
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego