Opinie - Pszczoły

 Statystyki
Przejdź do treści

Menu główne:

Akcja "Podgrzewanie 2021"
Opinie i dyskusje z YT i grup dyskusyjnych - ostatnia zmiana 26.11.2020
Podliczanie potrzebnych mocy
Bogdan K. Witam. Pozwolę sobie na kilka wyliczeń w związku z ogrzewaniem uli i jak to można odnieść do człowieka i jego bytowania. Otóż tak. Korpus wlkp. z grubsza licząc to jakieś 0,039 m3, pokój ludzki ;-) 6x4x2,6 ma 62,4 m3. Teraz moje pytanie: Jakiej mocy grzewczej należy użyć w pokoju, gdzie przebywają powiedzmy dwie osoby, aby mieć "nasycenie mocą" identyczne jak w ulu z grzałką 60 W, . Odpowiedź X=6ox62,4/0,039 = 96 kW ;-))). Pozdrawiam
SJS. Twoje rozumowanie do pewnego punktu jest słuszne. Jakiś tydzień temu ten temat poruszałem. Dla  ogrzania 100 m2 potrzeba ok 5 kW. Po podobnych przeliczeniach wyszło, że gdyby zastosować ten przelicznik dla ula to wystarczyły by 2 W. I to kończy się analogia bo.... w domu nikt nie trzyma cały czas drzwi otwartych i to bezpośrednio na dwór. To raz - w domu nikt nie odparowuje na powierzchni kilkaset razy większej niż powierzchnia scian w domu pokarmu tak jak to robią pszczoły.
Stała dawka mocy podnosi temperaturę o stałą wartość.
I teraz sprawdźmy w jakim zakresie zmian my się w ulach poruszamy.
1. zima - kłąb niech ma łatwego porównania plus 20 st  a na zewnątrz jest minus 20 st i cały czas drzwi do ula otwarte. O ile muszą podnieść temperaturę? O 40 st C. No dobrze  - ale one nie umieją wytwarzać wyżej nić 44 st C. Dlatego wytworzyły mechanizm obronny - kłąb czyli zmniejszenie objętości ogrzewanej i możliwość przeżycia gdy temperatura jest w kłębie około 12 st C. Gradient temperatury wynosi do 40 st C na odległości 2-3 cm!
2. jeszcze zima ale jest już czerw - czyli gniazdo ma 34 st C a na zewnątrz niech będzie minus 10 st C, czyli znów dochodzą do punktu gdy mogą nie wygrzać bo dysponują tylko 44 st C wytwarzanym na skutek przemiany chemicznej w korpusie. Wspomagać czy nie  pszczółki?
3. lato - temperatura 20 st C a wewnątrz ile jest? Ano 34 st C czyli musza podgrzać o... 14 st ale tu jest nowe, wspomniane już zjawisko - odparowywanie wody z nakropu. Jak wiesz każde odparowywanie to odbieranie ciepła i chłodzenie - wg praw fizyki. Wspierać je je wtedy czy nie?
Zostawmy te dywagacje - podsumowanie:
1. wg mojej wiedzy na dziś moc wydzielana przez rój waha się od około 20 W do 150-180 W.
2. w uproszczeniu przyjmuję, ze na ogrzanie jednej ramki potrzeba około 10 W. TZN pszczoły potrzebują jak dajemy 15 W to wspomagamy je w ogrzaniu 1-2 ramek. Jak siedzą na 10 ramkach wiosną to jest juz zauważalna dla nich pomoc. Jak dajemy 40 W a one siedzą - te słabe na 4 ramkach tooo ,,, a to juz sam się domyśl.
------------
Liczniki
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego