Bieżące wiadomości - Pszczoły

 Statystyki
Przejdź do treści

Bieżące wiadomości

Dzień pierwszy "Akcji"  
26.11.2020 godzina 4:22
Dzień drugi - godzina 20:00 - umieściłem na pszczelarskich grupach na FB propozycje przystąpienia pszczelarzy do "Akcji"
Poniżej film z grudnia 2020 roku jak powinna być przygotowana pasieka do ogrzewania.
Etap 1. Film cz.1
Podgrzewanie pszczół - sposób umieszczenia i miejsce, termometrów, grzejników i podkarmiaczek.  
 Jest to pasieka przygotowana do tego aby podgrzewać wczesną wiosną a nawet w lutym ule. Zamontowane są już termometry i gdy wskażą około 30 st C na plusie do podkarmiaczek będzie wlana ciepła woda [czyli> 15 st C] a grzałki zostaną włączone.
Dla pszczół dużym wysiłkiem jest podgrzewanie uli gdy na zewnątrz, zwłaszcza nocami temperatury spadają poniżej zera. Odciążenie pszczół z ogrzewania uli, po przez grzanie ich grzałkami które same się regulują, daje trzy zyski a czasami nawet cztery.
Zacznę od tego co to czasami czyli czwartego zysku - zdarza się, że kłąb pszczół, zwłaszcza w ulach nisko szerokich wyje pokarm nad sobą i nie może przejść w bok aby móc korzystać z pokarmu poza kłębem. Wtedy włączenie grzania nawet na kilka godzin i bez podania wody ratuje pszczoły.
A jakie są główne zyski?
Zmniejszenie zużycia pokarmu na podgrzewanie - to raz.
Dwa - matka czerwi po prostokącie czyli po całej ramce.
Trzy - pszczoły ogrzewające mogą oszczędzać siły i zająć się czymś innym. Zyski z podgrzewania są tylko wtedy gdy regularnie kontrolujemy poziom wody w podkarmiaczkach - pszczoły zużywają przez siedem dni około 3 litry wody czego nie ma w podręcznikach. W skrajnym przypadku na zużyty 1kg zapasów pobierają 3 litry wody,
Etap 2.Film cz.2
Podstawą decyzji o terminie włączenia podgrzewania jest długoterminowa prognoza pogody  - w kolejnym filmie pokażę jak ocenić zapasy w ulu bez zaglądania do ula i jak na podstawie wyników oceny wybrać termin włączenia podgrzewania. Efekty podgrzewania w sezonie 2019-2020 pokazane są na przykładzie bardzo słabej rodziny - w przedziale czasu - która we wrześniu ledwie obsiadała 2 pół ramki a na 1 czerwca obsiadała 34 ramki - na pięciu filmach - strona http://pszczoly.siudalski.pl/po-co-gr... .
Część 3
Ścieżka podejmowania decyzji przy podgrzewaniu pszczół..
Jakie są główne kryteria wyboru kiedy włączyć podgrzewanie i co trzeba wcześniej i gdzie i jak sprawdzić?
Czyli:
 1. pogoda długoterminowa na 45 dni np na interia.pl
 2. stan zapasów oszacowany na podstawie na ilu ramkach weszły w zimowlę i jak były skarmione oraz na podstawie "ważenia" ula czyli lekiego podnoszenia raz z jednej strony i drugi raz z drugiej, w ten sposób można dość precyzyjnie określić zapasy i ich ułożenie w ulu,
 3. czy będziemy w stanie na poczatku podgrzewania być co dwa tygodnie a później co tydzień aby uzupełniać wodę o odpowiedniej temperaturze,
Kiedy można a nawet należy przyjać inne kryteria podjęcia decyzji?
 1. pszczoły mają kłąb poza pokarmem np z boku lub poniżej w korpusie,
 2. temperatura w ulu ok 26-28 st i widać, że kłąb rozwiązały i matka czerwi,
 3. eksperyment - czy warto pobudzać nawet wtedy gdy są w kłębie i mają dostęp do pokarmu,
Jakie są zagrożenia oprócz wyłączenia prądu?
 1. nieuzupełnianie wody - katastrofa murowana,
 2. brak pyłku - uzupełnianie specjalnym ciastem,
 3. brak pokarmu - to co było przerobiły na czerw - tylko inwert jako uzupełnienie oczywiście ciepły,
 4. temperatury w nocy poniżej 10-15 st C
Włączyłem 22 stycznia grzanie ponieważ było zby duże ryzyko, że pszczoły nie będą w stanie przejść na pokarm.
Każdy z uli dostał 3 l wody.
Poniżej film...
Pytania i odpowiedzi:
Czy włączać teraz ogrzewanie jeśli prognoza aż do połowy marca jest niekorzystna - czyli poniżej zera o bez dni lotnych?
Tak - ponieważ o tej porze roku i przy tych temperaturach pszczoły często giną bo nie są w stanie przejść na pokarm - podgrzewanie nawet tylko do plus 12 st C umożliwia im pobranie pokarmu z dowolnej część ula.
Czy matki nie zaczną czerwić zbyt intensywnie?
W większości przypadków czerwienie wzrośnie ale nie na tyle aby to było groźne.
Co z pszczołami które się wylęgną a nie będą mogły się oblecieć?
W Finlandii są takie lata gdy pszczoły muszą siedzieć w ulach nawet 8 miesięcy więc to nie musi być problemem - zresztą policzmy - dziś złożone jajeczka to pszczoły wylęgną się 28 lutego. Zwykle potrzebują jeszcze około dwóch tygodni aby wylatywać więc akurat wypadnie to na połowę marca czyli gdy temperatury będą wyższe od 12 st C
Czy w chwili włączenia podgrzewania trzeba już podawać wodę?
Zdecydowanie tak - te czynności są ze sobą połączone - nie damy wody - będą straty a nie zyski.
Pszczoły pobierają od 1/2 do 1 litra na tydzień czy to normalne?
Teraz - tak. Za trzy, cztery tygodnie będą pobierały do 3 l na tydzień. Wtedy muszą mieć odpowiedni zapas pokarmu - warto podać ciasto z pyłkiem.
Dałem grzałki 60 W czy muszę dać także regulator temperatury?
A po co? Grzałki np ESR 40 w odcinkach 1.5 m dają 60 W i są tak dobrane że mogą być w ulach od teraz do końca września.
Podałem wodę a pszczoły wylatują i giną - co robić?
Tak się dzieje wtedy gdy temperatura wody jest niższa niż 8 st C - czyli trzeba sprawdzić temperaturę wody a jeśli jest prawidłowa to ją wymienić na inną - jeśli są włączone grzałki a woda jest chłodna to trzeba - zwęzić wylotek na dwie pszczoły, skasować przedmuchy na powałce jeśli nie pomoże to wymienić plastikową dennice na inną.
A jak i to nie może?
Dzwonić 601 295005
Prognoza pogody do połowy marca nie napawa optymizmem. Oblot możliwy dopiero za około 40 dni.
Jaka jest i będzie sytuacja w podgrzewanych ulach?
Po pierwsze mają one dostęp do dowolnej części gniazda a więc nie zdarzy się sytuacja gdy pokarm jest a pszczoły giną z głodu bo nie są w stanie do niego przejść.
Po drugie zmniejszy się zużycie pokarmu wykorzystywane do podgrzewania gniazda [tu jest kilka niuansów które wymagają uzupełnienia i sprawdzenia] - oczekiwanym efektem jest mniejsze wypełnienie układy pokarmowego a więc nie powinna wystąpić ani biegunka ani zabrudzenie gniazda.
Po trzecie - w dniu spodziewanego oblotu powinno być co najmniej kilka tysięcy sztuk młodej pszczoły.
Jakie są zagrożenia?
Po pierwsze może zabraknąć pierzgi i tu możemy wspomóc podając ciasto z pyłkiem - czyli musimy być czujni kiedy i jak to zrobić aby to nie było za późno i nie zostało wychłodzone i wychładzane gniazdo.
Po drugie - nie wiem jaki procent pokarmu zimowego to ten podany przez pszczelarza a jaki same przyniosły i czy jest w nim spadź bo ten ostatni dodatek może spowodować problemy żołądkowe pszczół. Nie mamy na to wpływu chociaż podawanie wody do uli powinno zmniejszyć to zagrożenie.
Co jest najważniesze przez te najbliższe 40 dni?
1. Kontrola ilości i temperatury wody.
2. Podanie ciasta z pyłkiem.
3. Kontrola ilości pokarmu poprzez "ważenie" - jak się to robi pokazuję na filmach.
Zyski z podgrzewania na dzień 21 lutego 2021 roku:
 • żadna z rodzin podgrzewanych nie padła z głodu mając obok pokarm a tak się zdarzyło w wielu pasiekach gdzie nie stosowano podgrzewania,
 • pszczoły  z uli podgrzewanych oblatywały się wcześniej  i intensywniej niż z niepodgrzewanych w tych samych pasiekach,
Zapraszam chętnych do wzięcia udziału w Akcji
Nie podaje nazwisk ani danych biorących w niej udział - ale w tabeli bedą umieszczane wyniki podgrzewania przypisane do numerów uczestników z których każdy będzie mógł sprawdzić czy umieszczam dane prawidłowe..
Liczniki
Wróć do spisu treści