Podgrzewanie uli 2019 - Pszczoły

 Statystyki
Przejdź do treści

Podgrzewanie uli 2019

Podgrzewanie uli w praktyce
Pod koniec grudnia umieściłem  w tym ulu grzałkę.
Po co?
Kłąb umieściły niesymetrycznie do ramek i część z pszczół weszła nawet do pustej podkarmiaczki co groziło im śmiercią ze względu na brak dostępu do pokarmu.
Po co zostawiam podkarmiaczki na zimę w ulach?
Są dwa powody - traktuję je jako rodzaj przegrody termicznej a wczesną wiosną podaję do nich - po włączeniu podgrzewania - wodę aby nie wylatywały tylko pobierały z podkarmiaczki. Potrafią wtedy wybrać w tydzień nawet do 3 l.
Wracając do grzałki - umieściłem ją na przeciwnym skraju gniazda z oddzieleniem od kłębu dwoma ramkami pełnymi pokarmu. Nie chcę prowokować matki do czerwienia ale do przesunięcia się kłębu bliżej ciepłego miejsca.
Byłem wczoraj w nocy - nie ma pszczół w podkarmiaczce ani uwieszonych ani spadłych czyli kłąb się przesunął bez  strat bliżej środka ramek.
Czyli?
Podgrzewanie chyba zadziałało.
Jak jest temperatura w środku?
Około 14 st C.
Jaka jest temperatura na grzałce? 30 st C - trochę dużo ale... pomyślę co zrobić. Od kłebu do grzałki są dwie ramki - jedna ramka to gradient temperatury około 7 st C czyli dwie ramki to 14 st C czyli pszczoły to odczuwają jako 16 st C a nie jako 30 st
Włożyłem do ula zupełnie nietypową grzałkę. Najpierw testowałem ją przez miesiąc w pustym ulu z ramkami na balkonie.
Nie byłem przy ulach od miesiąca - trochę się niepokoję bo może wystąpić kilka nieprzewidywalnych efektów ale... nie mogłem pojechać więc jest jak jest i będzie jak będzie...
Liczniki
Wróć do spisu treści