Nowoczesna gospodarka pasieczna Podgrzewanie rodzin pszczelich - Pszczoły

 Statystyki
Przejdź do treści

Nowoczesna gospodarka pasieczna Podgrzewanie rodzin pszczelich

Jest to unikalna w skali światowej publikacja w której zawarłem moje ponad 40 lat doświadczeń z podgrzewaniem uli.
Tysiące pszczelarzy na świecie podejmowało wiele mniej lub bardziej udanych prób podgrzewania rodzin pszczelich lecz ja nad nimi miałem dość istotną przewagę. Otóż przez ponad 13 lat pracowałem w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk i zajmowałem się tam między innymi pomiarami temperatury i stabilizacją temperatury. Połączenie tej wiedzy z prowadzeniem przeze mnie pasieki zaowocowało już 40 lat temu skonstruowaniem działającego systemu grzewczego dla wspomagania pszczół.
Opisałem moje doświadczenie w roku 1985 w "Pszczelarstwie".
Dlaczego, pomimo pozytywnego rozwiązania problemu podgrzewania rodzin pszczelich, ten system nie został upowszechniony?
Powodów tego jest kilka:
  • po wprowadzeniu kartek na cukier i na paliwo upadło w Polsce pszczelarstwo - w kole garwolińskim z 850 pszczelarzy ostało się ich 40 zaledwie i podobnie było w całej Polsce,
  • fatalnie prowadzone w dwóch instytutach badania nad podgrzewaniem zakończyły się negatywnymi wnioskami - badającym zabrakło wyobraźni - obserwowali, że w czas niepogody pszczoły wylatują z uli po wodę i giną i żadnemu z nich nie przyszło do głowy aby podać wodę bezpośrednio do uli co oczywistym w świetle dzisiejszej wiedzy.
No dobrze ale od tamtej pory minęło przecież 40 lat i od dawna nie ma kartek na cukier ani na paliwo a podgrzewanie nie jest powszechnie stosowane, więc?
Niestety Instytuty w Polsce pozostały ze swoją innowacyjnością na poziomie lat osiemdziesiątych i nadal skutecznie blokują rozwój tej techniki w pszczelarstwie.
Na jakiej podstawie tak twierdzę?
Otóż po napisaniu tej książki w maju tegoż roku /jest rok 2023/ i po negatywnych kontaktach z wydawcami zwróciłem się bezpośrednio do Ministra Rolnictwa - mają przecież swoje wydawnictwo dlaczego by mieli nie wydać mojej, unikalnej w skali świata, książki?
Wykonali typową spychotechnikę - zwrócili się do jednego z Instytutów mimo, że sygnalizowałem jaki błąd został między innymi przez ten instytut w przeszłości popełniony.
Odpowiedź była kuriozalna - odpisano, że popierają tylko zharmonizowany rozwój rodzin pszczelich. ???
Co to oznacza?
A nie wiem...ale ich opinia była negatywna.Od tamtej pory minęło wiele miesięcy a ja odbijałem się w kolejnych miejscach od ściany niezrozumienia i braku wyobraźni kolejnych wydawców a czas mijał i pracował na moją niekorzyść bo.. kończył się sezon pszczelarski.
Zdecydowałem się na sprzedaż bezpośrednią książki jako plik PDF.
Czy ruszy sprzedaż a wraz z nią poszerzy się krąg pszczelarzy którzy zastosują podgrzewanie?
A to zależy także od państwa - 35 zł to mniej niż wartość słoiczka miodu - ale dla mnie - bo mnie nikt nie finansuje jak to jest w przypadku instytutów to jest znaczna kwota.
Można płacić BLIKiem bezpośrednio na telefon 601 295005, można przelewać pieniądze na moje konto po uprzednim kontakcie ze mną. Po opłaceniu wysyłam - na podanego mi emaila - plik PDF wraz z hasłem do jego otwarcia.
Stefan Jerzy Siudalski grudzień 2023 roku - 7 miesięcy po napisaniu książki

Liczniki
Wróć do spisu treści